Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je tohle za zimu?

22. 2. 2007

To je otázka na kterou se ptali mnozí z nás. Jindy se v prosinci a počátkem ledna už všude lyžovalo, bruslilo, koulovalo, sáňkovalo atd. zatímco letos nebylo po sněhu ani památky. Zatímco jindy nás trápilo na silnicích sněhu mnoho, letos  nás trápil jeho nedostatek a to hlavně provozovatele lyžařských středisek.

ObrazekKdyž se například v Jeseníkách zeptáte jestli pamatují Vánoce bez sněhu,většinou odpoví,že je to hodně dlouho. A tak letos padaly teplotní rekordy jeden za druhým! A pořádná zima ne a ne se dostavit .Nejvíce sněhu bylo  na Pradědu,Černé hoře a v Medvědíně - 20cm (Většinou šlo o sníh technický) A jak  to bylo světě? Zatímco v České republice teploty klesají pod nulu jen v noci, na středozápadě USA sněží a mají tu mrazy od -15 do -24 st.C a sníh od 5 do 25 cm. Nejvíce sněhu na světě bylo v Rakouském Dachstein Gletscheru – 2 metry.

Teď už naštěstí je to dá se říci minulost, ale platilo to ažObrazek někdy do úterý 23.1, ale ve středu  konečně začaly padat sněhové vločky a to i v nížinách. Tady v Praze bylo nějakých skoro 20cm sněhu, ale teď o týden později sníh už skoro celý roztál v nížinách a teploty se opět zvýšily,na horách ale sníh je nadále. Spíš než přebytek sněhu nás trápí vítr, který ve čtvrtek 18.1 po sobě zanechal šílené škody a to hlavně na Šumavě.Na Sněžce -dosahoval vůbec nejvyšší rychlosti z celého Česka -(216km/h)! Popadalo všude mnoho stromů. 

A jak to bude dále?Podle ČHMÚ bude v období od 11.1 do 10.2 průměrná teplota v Klementinu –0,9 stupňů, což je nadprůměrné ve srovnání s minulými lety. Průměrný úhrn srážek  by měl být v tomto období : 36 mm . No zima ještě nekončí, naopak vypadá to,že se teprve rozjíždí,tak uvidíme jak to bude dále!

(Martin Pompl)