Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grafitti - Vojtěch Satrapa

11. 1. 2012

Většina lidí když uslyší slovo graffiti tak si pomyslí, že jde o zbytečné ošklivé čmáranice, které jenom ničí vlaky, fasády a podobné věci. Myslím si, že kdo to vidí jenom z tohoto pohledu neví co to přesně je a měl by se o tom něco dozvědět nebo to neodsuzovat. Jasně, jde i o zbytečné ošklivé čmáranice, ale to podle mě nejsou graffiti, a jestli ano, tak to není to hlavní. V graffiti také existují ti, kteří to neumí, ale bohužel si to většinou neuvědomují a díky nim lidé hlavně v ČR vidí graffiti z té horší stránky.

Nejde jenom o počmárání celého města, kdo se graffiti věnuje, měl by se sám dopracovat ke svým vlastním prvkům v textech, aby bylo možné bez přečtení písmen říct tohle a tohle nakreslil ten samý člověk a v tomhle by měl byt ten člověk originální a neměl by kopírovat malby od jiných. Dál by měl mít člověk, kterému tolik malovat nejde úctu k těm, co malovat umí. Především na legálních plochách by neměl nějaký začátečník malovat přes dobrou malbu graffiti a měl by si raději vybrat místo, kde nebude vadit, když něco nakreslí, nikoho nepotěší, když nakreslí nějaké hezké dílo a potom přijde nějaké dítě, které o tom nic neví a jen tak mu přes to něco načmárá.

K tomu abyste byli dobrý je jenom jeden recept a to malovat, malovat a malovat. A pokud jste opravdu dobří, můžete toho i třeba hodně poznat. Důkazem toho je český sprejer Jan Kaláb. Je to osoba, která je díky graffiti snad nejznámější v Česku a je známá i po celém světě. Je to jeden z prvních, kteří udělali a vymysleli 3D graffiti. Jeho výtvory nemají hranice. Díky graffiti byl v mnoha zemích třeba i v Americe. Má za sebou mnoho výstav apod. Dělá malby i na zakázku třeba na auta, podchody apod. Má vystudovanou vysokou uměleckou školu. Po Praze můžete vidět mnoho jeho výtvorů a nejen na zdech. Položil na mnoho míst své malé Pointíky. Na zdi většinou maluje Cakes a v 3D tvorbách má většinou napsáno Point. Určitě se podívejte na jeho stránky www.onepoint.cz
 

Vojtěch Satrapa

big-graffiti-maker-art.jpg