Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbora Holakovská - Potkan

6. 10. 2013

potkicek-jujinky.jpg

Potkan je středně velký myšovitý hlodavec. Potkana si hodně lidí zaměňuje s krysou, ale potkan se od krysy výrazně liší. Je to velice inteligentní a rozkošný tvor a také má stejně dlouhé tělo jako ocas, ušima si nedosáhne na oči, je zavalitější a má menší oči. Krysa je hubenější, má veliké oči a chlupatý ocas. Pro Potkana obecného je charakteristická šedohnědá barva načež pro laboratorního potkana barva bílá, šedá, hnědá, černá, zrzavá i smíšená. Délka těla bývá v rozmezí mezi 13 – 15 cm. Velikost zadních tlapek bývá 30 – 40 mm, uši 18 – 22 mm, hmotnost 140 – 500 g v zajetí až 900 g. Samice má 6 párů mléčných bradavek.

Potkani jsou čilí hlavně v noci. Dobře plavou a šplhají. V nebezpečí dokážou být agresivní. Potkani v přírodě žijí v koloniích hierarchickým uspořádáním. Jejich kolonii tvoří desítky jedinců. Kolonii ovlivňují hlavně alfa samci a ostatní jsou podřízení převážně staří potkani, kteří jsou permanentně terorizováni. Tito jedinci také nemají dostatečný příjem potravy a jsou tzv. ochutnávači, kteří ochutnávají neznámé jídlo. Potkani jsou i na některé hubící prostředky odolní a přežijí.

potkicekjuuuuuu.jpg

Potkan je všežravec. Někteří potkani ale mají radši převážně maso, zeleninu nebo obilniny.

Samice potkana je březí několikrát do měsíce bývá to 20 – 24 dní, vrhá 6 – 10 mláďat, ale výjimkou není 15 mláďat. Mláďata se rodí slepá a holá, ale za 14 dní bývají už osrstěná a otevírají oči.