Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniela Švecová - Michael Jackson

6. 10. 2013

(Michael Joseph Jackson)

Narození: 29.srpna 1958  Gary,Indiana,Usa

Úmrtí: 29.června 2009 ve věku 50 let Los Angeles,Kalifornie

Výška: 180cm

Znamení: Panna

Byl to zástupce konvenčního popu a taneční hudby. Od roku 1967 byl členem skupiny Jackson 5.  Jeho otec Joseph velmi dbal na úspěch a image skupiny. Natočili tři desky,které hned ovládli americké hitparády. Později ,po odchodu Michaela Jacksona ze skupiny se stal členem skupiny Randy Jackson. Po vydání 1. Úspěšného sólového singlu Got To Be Here (1971) se kariéra skupiny a Michaela jako sólisty rozvíjí souběžně. V počátcích mu pomáhá i jeho přítelkyně,zpěvačka Diana Ross. V roce 1977 začíná spolupracovat se skladatelem a producentem Quincy Jonesem a objevuje se i v muzikálu The Wiz. Toto setkání je jedno z nejpřelomovějších v celé hudební historii vůbec. Nevíme, zda by to, co mělo přijít, obstálo stejně dobře i bez něj, ale sám Michael Jackson prohlásil na Jonesovu adresu, že pokud nějaká skladba něco potřebuje, pokud jí něco chybí, Quincy  vždy ví co to je a přidá to tam. Tato veleúspěšná dvojice začala pracovat na novém materiálu, který měl Jacksona zbavit pověsti toho malého kluka s tím vysokým hlasem. Období velkých rockových úspěchů začíná rokem 1979, kdy vychází album Off The Wall ze kterého vzejdou hity jako Don’t stop apod.. V roce 1982 s Rodem Tempertonem a vzniká píseň Thriller. Jen pro zajímavost,tento hit se původně jmenoval Stardust  ale Jacksonovi se tento refrén nelíbil, protože prý nemá tak dobrý zvuk. Velmi spontánně vznilk hit Billie  Jean - a to při cestě v autě. Toto období doprovází další řada hitů – The girl is Mine (1982) Beat it (1983). Za rok 1983 si odnesl 8 cen Grammy. Alba se prodalo zhruba 50 milionů.

mj1.jpg

Po přestávce se v roce 1984 spojuje s Jacksons a následuje obrovské turné Victory.  Toto turné mělo být potvrzením toho,že Jackson má neohrozitelnou pozici na tůrné popové hudby.

V roce 1988 vychází jeho autobiografie Moonwalker. V r. 1993 získal další Grammy, tentokrát v kategorii legenda. Po vydání alba následuje vskutku velkolepé turné. Má dvě etapy, běhěm nichž proběhne 69 koncertů pro 4 miliony diváků. Ovšem druhá půlka turné dostala hořkou příchuť ve chvílí, kdy byl zpěvák obviněn ze sexuálního obtěžovábí 13ti letého chlapce. Na toto téma bylo sepsáno nespočetně článků a pravda tudíž pravděpodobně spadne do propadliště dějin.  Se svou první manželkou Lisou Marií Presleiovou se vzali v květnu 1994,ale již v prosinci 1995 se rozvedli. S druhou manželkou Debbie Roweovou má dvě děti. Od té doby se už o Jacksonovi píše pouze v souvislosti s jeho údajným zneužíváním dětí, braní drog a osobním bankrotem. Michael byl zproštěn ze všech deseti bodů obžaloby. Malé světlo naděje velkého návratu svitlo 11.2.2008 s vydáním reedice alba Thriller - Thriller 25. Ke konci svého života žil Michael v Las Vegas, kde točil novou desku a připravoval comeback.

Michael Jackson zemřel 25. června 2009 v Los Angeles v Kalifornii. Jako oficiální příčina smrti je uváděno selhání srdce.

Rychlá pomoc byla zavolána ve 12:21 místního času. Než přijeli zdravotníci o tři minuty později, poskytoval Jacksonovi první pomoc Conrad Murray, jeho osobní lékař. Zdravotníci na místě zjistili srdeční zástavu.