Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dominik Stočes - Costa Concordia

6. 10. 2013

costa-concordia.jpg

Costa Concordia byla luxusní loď společnosti Costa Cruises. Měla několik sesterských lodí (např. Costa Serena, Costa Pacifik…). Pojme až 3700 pasažérů a přes 1100 členů posádky. Na její posádce bylo kino, bazén a takové různé věci. Díky tomu to byla dost luxusní loď a v době svého stvoření i největší na světě. Bohužel ztroskotala u břehů Toskánska. Všichni pasažéři museli být okamžitě evakuováni z lodi. Nehodu nepřežilo 32 osob a dva jsou pohřešovaní.  Ihned po evakuování proběhlo pátrání po nezvěstných. Bohužel neúspěšně.

Z lodi bylo po potopení odčerpáno palivo, kvůli nebezpečí úniku a zamoření oblasti ropou. Tím však dilema neskončilo, Costa Concordia sice zůstala zachycená na útesu, ale hrozilo nebezpečí uniku jídla a ostatních věcí do moře, což by mělo strašlivý dopad na okolní moře a italská společnost Costa Cruises  by musela zaplatit za potíže velkou sumu peněz. Začala tedy velice složitá operace vytáhnout Costa Concordiu z moře. Bylo to velice nebezpečné, protože loď se mohla přepůlit a následně potopit. Proto museli být Italové důmyslní. Zachytili Concordii železnými provazy po celém jejím boku a podložili jí, aby bylo vyprošťování jednoduší. Pak operace začala, Concordia se zvedala z moře. Operace trvala 19 hodin o 7 hodin více než se čekalo.

costa-concordia-2.jpg

Costu Concordiu se však bez větších problémů podařilo napřímit. Po napřímení začalo druhé pátrání po dvouch nezvěstných. Jakmile byla loď vyproštěna byla v jejím boku vidět obrovská promáčklina od útesů, kvůli kterému se Costa Concordia potopila. Concordia bude až do jara ponechána na hladině a potom odvezena do šrotu. Za potopení údajně může kormidelník, který pozdě zareagoval a kapitán, který utekl z lodi dříve než ostatní. Doufejme, že se převoz do šrotu povede bez jakýchkoliv problémů.