Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eliška Půhoná - Budoucnost v ohrožení

6. 10. 2013

Budoucnost v ohrožení – kácení tropických deštných lesů

Kácení tropických deštných lesů je bezpochybně jedním z největších problémů 21. století a nemáme se čemu divit. Jen za jeden rok, zmizí plocha pralesů o velikosti ČR. 

Lidé si přitom vůbec neuvědomují, že tak ničí domovy naprosto famózních, ojedinělých a pestrých živočichů, mezi kterými se skrývají naprosté kuriozity, které si normální člověk nedokáže ani představit. Bohužel ani to nedokáže lidi toužící po bohatství zastavit a tak je těmto živočichům dále upíráno právo na ničím nerušený divoký život a valná část zvířat, tak nakonec zemře na nedostatek potravy, zranění anebo na ztrátu rodného prostředí, které potřebují k životu. V těchto oblastech, ale žijí i lidé a tak jejich kultura postupně zaniká, jelikož jsou civilizovanými zeměmi nuceni odejít a proti moderním strojům nemají moc šancí.  

Tato ekologicky nepřijatelná pohroma má také zajisté na svědomí stále horší a horší ovzduší. Někteří vědci se navíc domnívají, že kácení pralesů ve velkém měřítku způsobuje globální oteplování.   

Proč najednou ničit něco, co zde roste stovky, možná i tisíce let? Generace před námi nás také neochudili o něco tak pěkného tak proč bychom to měli udělat mi?

A důvody?

Na ohromných prostorách bývalých pralesů se nyní rozkládají kakaové a ovocné plantáže, chová se na nich dobytek a z pokácených stromů se ve velkém těží dřevo. Není to od nás sobecké? Na to si po přečtení mého článku odpovězte sami.

 

prales.jpg