Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martina Štípková - Kočka domácí

6. 10. 2013

Kočka domácí,latinsky Files silvestris f. catus je domestikovaná forma kočky domácí. Jako zástupce patří do podčeledi malých koček.K lovu má dokonale přizpůsobené pružné tělo.Kočka domácí má vynikající zrak,sluch a čich.Na plapkách jí rostou ostré drápy a v lamičce má ostré zuby.Dříve lidé kočky používali hlavně jako lovce hlodavců,ale postupem času se stal z kočky domácí mazlíček.V Číně se kočičí maso jí.V některých zemích je kočka také kožešinovým zvířetem.Člověk kočku domácí rozšířil prakticky na všech kontinentech,s výjimkou Antarktidy.

kocka.jpg

Kočka divoká je zřejmě předkem kočky domácí.Ve starém Egyptě kočky uctívali, jako božstvo a věřili že dokáži člověka chránit před zlem.Když se kočka objevila v domě znamenala požehnání.Egypské kočky,které byly černé chránili chrám, protože byly nejposvátnější.Nálezy kočičích těl a amuletů,i v hrobě faraónů,je důkazem kultovního uctívání koček 

v Egyptě.Egypťané měli i bohyni Bastet,která byla zobrazována,jako žena s kočičí hlavou.Později se kočky dostaly do Evropy a Asie.V Asii to byla hlavně Čína a Indie.

Dnešní kočky jsou si, i přes domestikaci stále velmi podobné. Stavba těla rysy kočky domácí jsou stejné-dlouhé tělo s docela krátkými končetinami, krátký krk,malá hlava a středně dlouhý ocas. Délka těla,včetně ocasu je 80cm.Kocouři jsou větší než samice a váží kolem 3,5-7kg.Hmotnost samic se pohybuje od 2,5-4,5.Jsou dva základní druhy koček domácích:krátkosrsté a dlouhosrsté.Některé druhy koček mají zkrácený ocas (japonský bobtail),malé ušní boltce(americký curl) nebo krátkými končetinami(munchkin) ,které připomínají jezevčíky.Všechny kočkovité šelmy mají zespoda na plapách měkké polštářky.Kůže kočky je schována pod srstí,až na plemeno sfinx,která nemá srst.

Březí kočka nosí koťata 9 týdnů.Obyčejně se rodí 4 až 6 koťat,ale někdy až 10 koťat.Koťata se rodí se srstí,ale slepá a hluchá.Ve třetím týdnu začínají vidět.