Jdi na obsah Jdi na menu

Michal Hokeš - Sportovní šerm

6. 10. 2013

Šerm je můj koníček a chtěl bych o něm něco říct. Šermuje se zbraněmi, které jsou zakonče-né věcí ve tvaru válečku (aretem), aby zbraň nebyla příliš nebezpečná. Je předepsaná po-vinná výbava (podvestička, vesta, elektrická vesta, maska, rukavice) a šermuje se třemi typy zbraní (fleretem, kordem, šavlí). Já šermuji fleretem. Při šermu je určená zásahová plocha a cílem je bodnout soupeře do této plochy. Při šermu fleretem je zásahová plocha trup, při šermu kordem celé tělo a při šermu šavlí část těla od pasu nahoru. Zásahy zaznamenává elektrický přístroj.

A teď něco o pravidlech: Zápasy jsou hrány v 1. kole na tři minuty a v případě že dá jeden soupeř 5 zásahů zápas končí před vypršením limitu. V eliminaci se bojuje 3x3 minuty a 2x1 minuty přestávky. Na začátku zápasu se soupeři pozdraví a provedou zkoušku (navzájem se bodnou a zkontrolují, jestli jim funguje veškerá elektronika). Poté začne zápas, kdy rozhodčí řekne,,vpřed“ a soupeři můžou šermovat, dokud rozhodčí neřekne,,stop“, když někdo zasáhne druhého.

Já chodím trénovat do Sokola Praha Vršovice v pondělí a ve středu na dvě hodiny. Šermovat jsem začal poté, co jsem viděl několik ukázek historického šermu, což je další odvětví šermu, a šerm se mi hodně zalíbil,